Najwyższa jakość pustaków z termoizolacją

Firma Lammi ma ponad 50 lat doświadczenia i jest czołowym fińskim ekspertem w dziedzinie budownictwa z pustaków. Służymy informacjami i wsparciem w zakresie rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych.

O zaletach budownictwa z pustaków można się dowiedzieć tutaj.

Różnice pomiędzy pustakami szalunkowymi a pustakami zwykłymi są wyjaśnione tutaj.

Nasza pełna oferta pustaków wraz z informacjami o produktach jest dostępna tutaj.

Pustaki szalunkowe szybko tworzą stabilne konstrukcje

Szybkość

Pustaki szalunkowe umożliwiają szybką budowę, ponieważ nie wymagają zaprawy; wystarczy je tylko układać w stosy. Instalacja przewodów elektrycznych i rur wodociągowych w pustakach szalunkowych jest często postrzegana jako dodatkowy, powolny etap budowy. Tak jest jednak w przypadku pełnych pustaków układanych na zaprawie: wyposażenie musi być zamontowane później poprzez wycięcie szczelin w gotowej konstrukcji za pomocą szlifierki kątowej, a następnie zamknięcie szczelin po umieszczeniu wyposażenia. Pustaki szalunkowe oszczędzają czas, ponieważ wyposażenie może być zainstalowane wewnątrz pustaków przed ich zalaniem, a po zalaniu konstrukcja jest gotowa bez konieczności wycinania i zamykania wnęk.

Wytrzymałość i trwałość

Poza sposobem wykonania najbardziej znaczącą różnicą konstrukcyjną pustaków szalunkowych są ich pionowe wnęki. W pustych przestrzeniach można również umieścić pionowe pręty zbrojeniowe wzmacniające gotową konstrukcję zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Pionowe zbrojenie, większa gęstość i lepsza wytrzymałość na ściskanie pustaków szalunkowych sprawiają, że w porównaniu z konstrukcjami murowanymi są one znacznie mocniejsze. Sprawia to, że pustaki szalunkowe są coraz częściej stosowane we wszystkich rodzajach konstrukcji, zwłaszcza tych, które są poddawane dużym obciążeniom. Należą do nich na przykład ściany piwnic stykające się z gruntem, ściany o wysokich stropach poddawane obciążeniom dachu lub stropów pośrednich oraz obciążeniom wiatrem, długie belki (szerokie okna, bramy garażowe) oraz konstrukcje z wąskimi słupkami.

Łatwe pokrywanie

Ze względu na wysoką gęstość właściwą konstrukcje z pustaków szalunkowych nie wymagają zaciskania i mogą być pokrywane w stanie surowym. W konstrukcjach podziemnych jako izolację przeciwwilgociową stosuje się filc bitumiczny lub płytę zaporową. Odsłonięte struktury można zabezpieczyć praktycznie każdą powłoką.

Zwykłe pustaki czy pustaki szalunkowe?

Pustaki zwykła mogą być stosowane w przypadku, gdy konstrukcja przenosi tylko niewielkie obciążenia. W ścianach narażonych na napór gruntu muszą być stosowane pustaki szalunkowe, co powoduje słabą izolację ściany i dodatkowe mostki termiczne w gotowej konstrukcji.

Pustaki szalunkowe są mocniejsze

W przypadku zastosowaniu termoizolacyjnych pustaków szalunkowych, dzięki zastosowanemu zbrojeniu i mieszance betonowej możemy zastosować te same pustaki począwszy od ścian fundamentowych aż po strop. Końcowa wytrzymałość konstrukcji jest znacznie lepsza w przypadku zastosowania pustaków zwykłych. W ten sposób uzyskuje się również nieprzerwaną warstwę izolacyjną w konstrukcji końcowej i całkowicie unika się mostków termicznych.

Pustaki szalunkowe nie wymagają dociskania

Pustaki stosowane w ścianach licujących z gruntem muszą być dociśnięte, aby zabezpieczyć się przed przenikaniem wilgoci przez spoiny ściany fundamentowej lub hydroizolacji. Pustaki szalunkowe nie wymagają dociskania.

Przeczytaj więcej o zaletach pustaków szalunkowych.

Szczegółowa instrukcja użytkowania jest dostępna w naszej instrukcji montażu.

Aby uzyskać najlepsze wyniki

Dobry projekt i prawidłowe metody pracy są równie ważne jak produkty o najwyższej jakości. Instrukcja pracy i instrukcja projektowa producenta zapewniają prawidłowe użytkowanie, bezpieczną i bezproblemową pracę oraz niezawodność konstrukcji. Obszerna instrukcja pracy i projektowa są dostępne tutaj.

Szczegóły konstrukcyjne pustaków betonowych Lammi są dostępne w serwisie ProdLib. Projektanci mogą pobrać całą naszą bibliotekę do wykorzystania w programie AutoCAD. Przeczytaj więcej o serwisie i o tym, jak z niego korzystać tutaj.

Firma Lammi produkuje bezpieczne wyroby betonowe o wysokiej jakości. O jakości i certyfikacji naszych produktów możesz przeczytać tutaj

Bezpieczny wybór

Firma Lammi produkuje bezpieczne wyroby betonowe o wysokiej jakości. Nasze produkty są oznaczone znakiem CE i mają certyfikaty, a także kwalifikują się do najlepszej klasy jakości powietrza wewnętrznego M1 (klasyfikacja Building Information Foundation RTS). Na naszej stronie internetowej prezentujemy odpowiednie karty charakterystyki (MSDS); jesteśmy członkiem fińskiego stowarzyszenia Packaging Recycling RINKI Ltd. Stale monitorujemy jakość naszej produkcji, co potwierdza certyfikat Inspecta Sertifiointi Oy.